Poznaj historię powstania Muzeum Mydła i Historii Brudu

Historia jednego mydła

Muzeum Mydła i Historii Brudu otworzyliśmy 1 września 2012 roku. Pomysł Muzeum zrodził się z potrzeby pokazania turystom i mieszkańcom niezwykłej historii higieny człowieka i kostki mydła, która zmieniła losy świata (a przynajmniej losy higieny). Inspiracją dla nas były przemysłowe dzieje miasta silnie związane z mydlarstwem oraz fenomenalna książka Katherine Ashenburg „Historia Brudu”.

Od początku najważniejsze było dla nas to, by mydlarską wiedzę przekazywać w sposób ciekawy. Dlatego też wizyta w Muzeum zawsze zaczyna się od warsztatów, podczas których uczestnicy sami tworzą swoje pamiątkowe mydła. Wybierają kolor, zapach, a także kształt i dodatki, by po zwiedzaniu móc odebrać gotową pamiątkę. Ekspozycja w salach muzealnych wciąż się powiększa, zupełnie odwrotnie proporcjonalnie do powierzchni.

W kilku salach prezentujemy historię higieny człowieka i produkcji mydeł od czasów starożytnych do współczesności. Wizyta pełna jest licznych opowieści i anegdot przewodnika, więc przez godzinę nie ma mowy o nudzie!

Nagrody, nagrody i Oscar!

Muzeum zostało kilkukrotnie uhonorowane:

• 2019 – przyznanie Medalu Kazimierza Wielkiego przez Radę Miasta Bydgoszczy
  • 2019 – Medal Kazimierza Wielkiego za zasługi dla Bydgoszczy
  • 2018 – zdobycie I miejsca w konkursie Złota Setka Pmorza i Kujaw 2017 w kategorii Mikro Najbardziej Innowacyjne Firmy Kujaw i Pomorza
  • 2018 – zajęcie II miejsca w plebiscycie Firma i Biznesmen Roku 2017 w kategorii Firma Roku – mikro i małe przedsiębiorstwo
  • 2017 – II miejsce w konkursie innowacyjna firma Pomorza i Kujaw za nowatorskie podejście oraz ciągły rozwój,
  • 2017 – prestiżowa nagroda Polskiej Organizacji Turystycznej „Produkt turystyczny roku”, czyli turystyczny Ocar
  • 2017 – otrzymanie Certyfikatu Polskiej Organizacji Turystycznej
  • 2017 – przyznanie Certyfikatu Najlepszego Produktu Turystycznego Regionu przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną
  • 2015 – umieszczenie na 1 miejscu na liście 5 najciekawszych muzeów w Polsce przez National Geographic
  • 2013 – nomicnacja do jednego z 7 nowych cudów Polski przez National Geographic

Muzeum Mydła i Historii Burdu jest wielokrotnie wymieniane jako jedno z 10 najciekawszych muzeów w Polsce, zarówno na portalach polskich, jak i zagranicznych. Gościmy rocznie ponad 45 tysięcy osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach, władających najróżniejszymi językami. Naszą misją jest, by wszyscy wyszli od nas z uśmiechem na ustach i mydłem w dłoni.

Do zobaczenia na Długiej 13 w Bydgoszczy!