Historia powstania Muzeum Mydła i Historii Brudu

Prawdopodobnie najciekawsze muzeum w Polsce

Prawdopodobnie najciekawsze muzeum w Polsce oraz jedyne takie w Europie, czyli Muzeum Mydła i Historii Brudu powstało we wrześniu 2012 roku po blisko dwóch latach poszukiwań eksponatów oraz odpowiedniego lokalu dla nich. Twórcami i właścicielami są Daria i Adam, zakochani w Bydgoszczy pasjonaci podróży i historii. Daria prowadzi firmę zajmującą się turystyką, natomiast Adam produkował domowym sposobem naturalne mydła z mleka koziego. Przypadkowe spotkanie zaowocowało szalonym pomysłem na biznes mydlany. Nikt, kto znał historię Pana Zabłockiego, poza nami oczywiście, nie wierzył w możliwość istnienia i przetrwania takiej placówki.

Obwoźna Pracownia Mydła

Początkowo w piwnicach i mieszkaniach składowaliśmy kupowane i otrzymywane od przyjaciół i rodziny eksponaty: balie, tarki, dzwony do prania, stare mydła, prześcieradła, ręczniki, wiadra. Aby sfinansować to unikalne przedsięwzięcie najpierw stworzyliśmy Obwoźną Pracownię Mydła, która jeżdżąc po szkołach całego regionu zarabiała na muzeum, przy okazji rozrzucając wici o rychłym otwarciu. Kiedy w końcu zarejestrowaliśmy działalność, wynajęliśmy lokal i zaplanowaliśmy wszystko, rozpoczął się wielki remont, który zakończyliśmy tuż przed otwarciem muzeum, a podczas trwania remontu ulicy Długiej. Po uroczystym otwarciu czekała nas ciężka, ale cudownie twórcza praca, która trwa do dziś.

Idea Muzeum Mydła i Historii Brudu

Naszym głównym celem było i zawsze będzie pokazywanie historii poprzez ciekawostki, zabawne anegdoty i przede wszystkim poprzez dotyk, węch, a dopiero potem wzrok. W żywym Muzeum Mydła i Historii Brudu możecie dotykać prawie wszystkich eksponatów. Możecie również próbować prać dawnymi sposobami, usiąść na „tronie”, zrobić sobie selfie z Franią, wziąć udział w warsztatach mydlarskich i zostać czeladnikiem, a wyprodukowane własnoręcznie mydełko zabrać ze sobą na wieczną pamiątkę. Gdyby jednak było Wam mało, w naszym Składzie Mydła zakupicie wyjątkowe towary z Bydgoskiej Wytwórni Mydła.

Historia Muzeum Mydła - wersja rozszerzona dla zainteresowanych

W 2008 roku w Wyższej Szkole Gospodarki odbywał się konkurs fotograficzny, na którym w jury pojawili się Daria Kieraszewicz przewodniczka po Bydgoszczy oraz Adam Bujny reprezentujący wydawnictwo Pascal. Tam poznali się nasi właściciele, ale ich wspólne mydlenie musiało trochę poczekać. Dopiero w 2011 roku, gdy Adam wysłał do swoich znajomych maila z informacją, że ma do sprzedania ostatnie sztuki mydła z koziego mleka, Daria stwierdziła, „To jest to!”. Jej zapał próbowali ostudzić jednak rodzice, z wykształcenia chemicy, którzy kazali jej popukać się w głowę. „Dzieci się poparzą!”, „Robienie mydła jest niebezpieczne!”, „To się nie może udać!” mówili. Daria wiedziała lepiej i zaprosiła Adama na spotkanie, proponując, „Zróbmy Muzeum Mydła!” Adam się zgodził i rozpoczęli poszukiwania eksponatów, lokalu oraz Obwoźną Pracownię Mydła.

Początkowo robili mydełka w Zabytkowym Tramwaju na ul. Długiej, ale szybko zaczęli też jeździć za Bydgoszcz. Zdobyte eksponaty składowali w piwnicach, a pozyskane fundusze zbierali na otarcie obiektu. Trwało to półtora roku i zaowocowało otwarciem obiektu 1 września 2012 roku. Założenie Muzeum było proste - ma bawić i uczyć. Pokazywanie historii przez ciekawostki, zabawne anegdoty oraz dotykanie, to miało odróżniać Muzeum Mydła i Historii Brudu od innych muzeów w Polsce. Daria i Adam mieli nadzieję, że do końca roku przyjdzie do nich 3600 osób, jest to ilość niezbędna do utrzymania się firmy. Jednakże do końca grudnia 2012 Muzeum odwiedziło 6500, czyli dwa razy więcej gości! Od tego momentu wiedzieli, że będzie coraz lepiej i liczba gości będzie stale rosła. W 2019 roku przekroczyliśmy łącznie 200 000 gości!

Już rok później Muzeum zostało nominowane przez National Geographic w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. W 2015 roku ten sam magazyn umieścił Muzeum na pierwszym miejscu listy najciekawszych muzeów w Polsce. Wtedy też dołączyliśmy do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. W 2017 roku Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przyznała nam „Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Regionu”, a kilka miesięcy później otrzymaliśmy nasze najważniejsze odznaczenie - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. W 2018 roku zdobyliśmy II miejsce w plebiscycie „Firma i Biznesmen roku 2017” w kategorii „Firma roku - mikro i małe przedsiębiorstwo” oraz I miejsce w konkursie „Złota Setka Pomorza i Kujaw”. Natomiast w 2019 roku otrzymaliśmy od władz miasta najważniejsze odznaczenie - Medal Kazimierza Wielkiego.

Mamy jeszcze wiele pomysłów i nie zamierzamy spocząć na laurach, więc jeśli byłeś u nas, gdy rozpoczynaliśmy naszą przygodę, odwiedź nas znowu! Na pewno mile Cię zaskoczymy :)

Życzymy niezapomnianych wrażeń i wspaniałych emocji!