Karnawał w Muzeum?
Od jakiegoś czasu mydlani przewodnicy organizują noce w muzeum. Ostatnim razem widzieliśmy Duchy Naszych Przodków. Tym razem jednak zupełnie zmieniamy kierunek.
Jak się ma dżuma do karnawału?
Nasza wieloletnie przewodniczka, Klaudia, o dżumie pisze tak: “Lekarze plagi nosili maski w kształcie ptasich dziobów, aby chronić się przed chorobami. Taką maskę możecie zobaczyć też w naszym Muzeum! Wkładano do nich zioła i substancje aromatyczne, myśląc, że pomogą one w ochronie przed zepsutym powietrzem. Mimo, że w kulturze popularnej te słynne maski stały się symbolem czasów dżumy, w praktyce mogły mieć niewielkie znaczenie dla ochrony zdrowia, z powodu trudności z oddychaniem i szerokiego rozstawu oczu.”
Po przejściu epidemii, karnawał stał się popularnym czasem na świętowanie życia i radości, a noszenie kostiumów i masek stało się tradycją. W Wenecji, gdzie karnawał miał duże znaczenie społeczne, noszenie ozdobnych masek stało się symbolem anonimowości i równości społecznej. W tym wszystkim maski dżumy zmieniły swoje znaczenie i często wykorzystywano je podczas tego czasu.
27 stycznia, w sobotę organizujemy wyjątkową noc w muzeum, połączoną z wieczorkiem autorskim. Tym razem nie zabraknie specjalnych warsztatów, żeby każdy uczestnik wykonał coś własnymi rękami.
Wszystko pod etykietą opowieści o dżumie, maskach i karnawale! A skąd taki pomysł? Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy objęło patronatem medialnym książkę “Epidemie: historyczne metody leczenia i prewencji” red. Aleksander K. Smakosz. Poza tym, że książka bardzo wpisuje się w nasze klimaty to jeden rozdział napisała nasza wieloletnia przewodniczka – Klaudia Smak.
Zapisujcie się póki są miejsca! O tutaj.
A po szczegóły zapraszamy na nasze wydarzenie na facebooku.
Książkę można kupić w naszym muzealnym sklepie, ale także na stronie wydawnictwa Pharmacopola.